Priestorová organizácia
Dravce tejto veľkosti vyžadujú veľké plochy. Každá rodinná skupina vlastni oblasť, v rámci ktorej sa pohybuje a loví. Veľkosť tejto oblasti závisí predovšetkým na množstve potravy, dostupnosti úkrytov a stupni prirodzenosti obsadeného stanovišťa.
V Poľsku veľkosť územia vlčej svorky je od 150 km2 v Karpatoch do 250-300 km2 v nížinných oblastiach (priemer 250 km2) (Jędrzejewski et al. 208, Nowak a Mysłajek 2008). Aby sa predišlo priamym konfliktom územia sú intenzívne označené močom, výkalom a sekrétom pachových žliaz. Rodinné skupiny aktívne obhajujú svoje územie. Zvyčajne sa v rámci oblasti svorky nachádza mnoho pravidelne používaných úkrytov. Reprodukčné nory sú v centrálnej časti územia. Vlci kopia nory sami, alebo prispôsobujú už existujúce úkryty inch druhov dravých cicavcov (napr. líšok alebo jazvcov), ktoré môžu byť aj denným úkrytom.
Vlci nerovnomerne používajú svoje územie. Počas výchovy mláďat rodinní príslušníci sú sústredení v blízkosti nory. Približne 75% ročnej činnosti svorky prebieha v tzv. centrum - v oblasti, kde sa rozmnožujú (20-30% územia). Periférne oblasti sú kontrolované v pravidelných intervaloch, avšak s oveľa nižšou frekvenciou. Využívanie oblasti je tiež spojené s časovým a priestorovým vyhýbaním sa človeka (Therekauf et al., 2003).
V poľských podmienkach hustota vlka sa môže pohybovať od 1,6 do 6,2 jed./ 100 km2.
Dĺžka denného pohybu závisí od veľkosti obsadeného územia, dostupnosti potravy a reprodukčného stavu. V priemere denná vzdialenosť to 23 km, ale môže siahať až 50 alebo 200 km (Okarma a kol., 1998, Jędrzejewski et al., 2001 Wierzbowski 2010).
Vlci ako spoločenský sociálnych druh majú vysoko diferencovaný systém správania, čo umožňuje okrem iného: udržiavať správnu hierarchiu svorky. Dominancia alebo podriadenosť sú ukazované prostredníctvom vysoko vyvinutej vizuálnej komunikácie (reč tela), na základe výrazu tváre, držania tela alebo polohy častí tela (uši, chvost). Počas komunikácie medzi jednotlivcami v svorke a medzi svorkami (napr. počas komunikácii prítomnosť na danom území), vlci tiež použiť širokú škálu zvukov (hlasová komunikácia). Avšak, veľmi dôležitou formou komunikácie, najmä medzi rôznymi skupinami, je vonná komunikácia.