• Polski
  • Czeski
  • Słowacki
  • Angielski
Pracownia na rzecz Wszystkich Istot

Ochrana veľkých drapiezników

Popis druhov

Vlk (Canis lupus) je najväčší európsky zástupca čeľade psovité. Vyznačuje sa štíhlym telom s rovný chrbtom, dlhými končatinami, úzkou hrudou a huňatým chvostom. Vlk na chrbtovej strane chvosta, cca. 10 cm od základne má chvostovú žľazu (chlpy vyrastajúce nad chvostovou žľazou sú čierne), ktorú tvoria tukové a potné žľazy. Presná funkcia chvostovej žľazy nie je jasne definovaná. Pravdepodobne je používaná pre vonnú signalizáciu v období ruje a pre komunikáciu medzi jedincami opačného pohlavia, možno tiež spĺňa funkciu označovania územia.

Hlava vlka je veľká s širokým čelom, tupým nosom a odstávajúcimi ušami. Predné končatiny vlka majú päť prstov a zadné len štyri.

Dospelý samec, podľa rôznych štúdií, je väčší ako samca o cca. 10-25%. Priemerná dĺžka tela (bez chvosta) samca je cca. 120 cm, samice cca. 110 cm. Výška v ramene je 70 - 90 cm (samec) a 60-80 cm (samica). Telesná hmotnosť samca je v rozmedzí 35-65 kg (priemer 45 kg) a samice 30-50kg (priemere o 35 kg).

Sfarbenie vlka v európskych podmienkach je rôznorodá - od svetlej po tmavošedú, väčšinou je v šedo-béžovom a šedo-ryšavom odtieni. Ryšavé chlpy obvykle sú umiestnené na vonkajšej strane končatín, zadnej časti hlavy, ušiach a na hornej časti lebky. Sfarbenie vlka sa mení v priebehu života. Mláďatá sú väčšinou tmavšie a takmer čierne (okrem zadnej časti hlavy) sú šteňatá. Srsť veľmi dobré izoluje teplo.

Vlk má vynikajúci čuch a sluch, ale horši zrak. Vytie sa používa hlavne pre komunikáciu s rodinnou skupinou, je to tiež spôsob, ako označiť svoju prítomnosť a odstrašiť jednotlivcov iných rodinných skupín.

Vlci sú mäsožravce, majú 42 zubov.