• Polski
  • Czeski
  • Słowacki
  • Angielski
Pracownia na rzecz Wszystkich Istot

Ochrana veľkých drapiezników

Opis druhu

Medveď hnedý (Ursus arctos) je najväčší pozemský dravec v Európe. Charakterizuje sa masívnym telom s typickým svalnatým hrbom v oblasti lopatiek.

Hlava je veľká, s krátkymi zaoblenými ušami (10-15 cm). Chvost je malý (7-8 cm). Masívne končatiny s pazúrmi. Medveď je zviera, ktoré chodí na labách a ich stôp nemožno pomýliť so stopami iného zvieratá. Stopy zadných láb sú podobné stopám ľudských chodidiel - majú päť prstov a výrazne odtlačenú pätu. Prsty majú pazúry dlhé na 3-4 cm. Predné laby tiež majú päť prstov a pazúry dlhé na 8cm (Hell a Ślamečka 1999). Pohlavný dimorfizmus u dospelých jedincov sa prejavuje len vo veľkosti tela. Dĺžka tela samcov je 170 až 220 cm, a samíc 160 až 200 cm. Hmotnosť dospelých jedincov je v priemere 140-210 kilogramov pre samice a 170 až 330 kg u samcov (Hell a Sládek 1994, žiadne biometrické údaje z Poľska). V priebehu roka sa váha dospelého medveďa môže líšiť o cca jednu tretinu. Významný pokles telesnej hmotnosti súvisí s obdobím po prezimovaniu a po parení, k výraznému nárastu hmotnosti dochádza pred zimnou hibernáciou.

Sfarbenie medveďov v oblasti Karpát je hnedé s rôznymi odtieňmi - od svetlohnedého až po takmer čierne. Mladí jedinci často majú bielu srsť napríklad okolo krku.

Informácie o medvedích zmysloch sú nedostatočné. Predpokladá sa, že najrozvinutejším zmyslom je vôňa, ktorá okrem iného umožňuje aktívne vyhľadávanie vhodných partnerov pre reprodukciu (Selva et al. 2011).

Medveď má 42 zubov prispôsobených zbierať rozmanité jedlo. Charakteristickým rysom sú silné kly, stoličky a črenové zuby.