• Polski
  • Czeski
  • Słowacki
  • Angielski
Pracownia na rzecz Wszystkich Istot

Ochrana velkých šelem

Biologie druhu

Medvědi vedou samotářský způsob života, ačkoli pozorování různých slovenských pohoří ukazují, že mohou snášet přítomnost jiných jedinců na místech s dostatkem potravy.

Říje u medvědů trvá od května do začátku července. Samice se může pářit s několika partnery. U tohoto druhu se vyskytuje prodloužená březost, což znamená, že ke správnému vývoji embrya dochází s pětiměsíčním prodlením od oplodnění.

Medvíďata se rodí v brlohu v období připadajícím na zimní spánek, tedy od prosince do března. (Spady a jiní 2007). 1 – 3 mláďata vážící pouze 350-500 gramů jsou slepá a neosrstěná, a tím pádem nesmírně citlivá na ochlazení. Stará se o ně výhradně matka – někdy ža do 4. roku života (Steyaert et al. 2011). V období, kdy samice vodí mláďata, nevstupuje do říje. Podnětem k opuštění matky je zřejmě období páření, během kterého dochází k rozpadu rodinné skupiny (Selva et al. 2011).

V pozdním létě a na podzim tyto šelmy intenzivně shání potravu, aby shromáždily tuk, který bude jejich energetickou rezervou během zimního spánku. Zimu tráví v brlohu, nejčastěji je to doupě ve skále nebo pod vývratem stromu, avšak bývají i brlohy vzniklé v mlazině vyvracením stromu tak, že se svou konstrukcí podobají stanu. V období teplých zim v oblasti s dostupnou vysoce energetickou potravou (např. na místech loveckých návnad) medvědí samci mohou být aktivní celoročně nebo jejich spánek může být nepravidelný.